وبلاگ

در مورد رینگ لایت و کارایی آن چه میدانید؟

از مهمترین کالاهای عکاسی و نور دهی که این روزها طرفداران زیادی دارند میتوان رینگ لایت ها یا حلقه های رینگی را نام برد نور هایی که در این روزها در اتلیه ها به کار می رود صد در صد با دیگر منابع نوردهی تفاوت دارد در اصل اسم این محصول از شکل ساختاری ان در نظر گرفته شده است در زبان انگلیسی رینگ را حلقه می نامند رینگ لایت ها به نورهایی گفته میشود که بسته به نوع مدل و قدرت ان به یک حلقه وسیع ترسیم شده است انواع لامپ های مهتابی و حلقوی شکل را که دیده اید ان ها از نوع عادی ترین رینگ لایت ها هستند

سراسر رینگ لایت ها را معمولا حلقه های دایره شکل نوری که به ان لامپ های LEDگفته می شود را پوشانده است و یک نور  دیگر که کاملا سراسری و حلقه ای پوشانده که نوع اول ان بهتر و کارایی تر است ، این حلقه های دایره ای شکل علاوه بر اسم و طرحی که دارا هستند از قابلیت های فراوانی برخوردار هستند و از همه مهمتر اینکه هیچ وسایل نوری دیگری قابلیت رقابت با این نوع منبع نور را ندارد .از کاربردی ترین مورد ها میتوان موارد استفاده از این نوع محصول نوری را نام برد مانند :عکاس های با تجربه در این زمینه ، عکاسی چهره ، سالن های ارایشی ،عکس های چهره مدل ها و عروس ها ، عکاسی حرفه ای از گیاهان و حیوانات .

حلقه های دایره ای شکل پرتو دهنده نور بعضا از نور کاملا صاف و خالی از هیچ گونه سایه و کدری تشکیل شده است .و عکس هایی که در این زمینه به دست اید عکس ها حلقوی شکل و خارق العاده به دست می اید و اینکه این نورها اگر در عکاسی چهره به کار رود نوری که از چشم فرد برمیگرداند سرشار از حس زندگی و نشاط است .

اما مهندسان طراح به این دلیل این منبع نوری را به شکل دایره ای طراحی کرده اند که بتوان به سهولت دوربین را در ان جای داد که به این صورت نور سرتاسر لنز دوربین را بپوشاند . این منبع نور خلاف منابع نوری دیگر مانند فلاش های دوربین و فلاش اکسترنال است . و از مهمتر اینکه بعضی از نورهای رینگی اصلا پایه ندارند و کاملا سرتاسر لنز منابع نوری جای میگیرند یا روی خود لنز تعبیه میشوند . اما این روش در واقع به چه درد عکاسی چهره میخورد و چرا استفاده از این منبع نوری اهمیت دارد ؟

 

دلیل استفاده از رینگ لایت ها چیست ؟

رینگ لایت ها معمولا از تعداد نورهایی به شمار می روند که برای عکس برداری و ویدیو گذاری در یک رسته قرار می گیرند .دلیل استفاده از رینگ لایت در عکس برداری این است که از زاویه نزدیک به ان ها مشرف باشیم و عکسبرداری کنیم . اگر چه به این موضوع واقف هستیم که در صورت نزدیکی دوربین به موضوع مورد نظر سایه و کدری در عکس ها مینشیند . و اینکه این لامپ ها بخش سر فلاش در قسمت 15 تا 20سانتی متر بالاتر از سطح لنز دوربین قرار می گیرد و موجب می شود که سایه های بلند و به شدت بالایی را در عکس های چانه و بینی و ابروها ایجاد کند .

همان طور که در مورد عکاسی ماکرو (مانند :عکسبرداری از چشم ها ، دهان ، دندان ، در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و همچنین عکسبرداری از وسایل کوچک )همیشه مشکل پرتو نور را داشته اند و شاید این امکان را نداشته باشید که نور را به صورت مستقیم به ان جسم بتابانید .

در همچین مواقعی فقط میتوان از یه گزینه کارامد نام برد و ان نور قوی فلاش رینگ لایت ها هستند .

در همچین شرایطی که برای برگزاری جلسات مهم و کاربردی (مانند :سمینارهای تخصصی ، ویدیو های اموزشی ، جلسات انلاین ، فیلم برداری ها و عکسبرداری های اینستاگرامی ) که نیاز است صورت و فرم چهره شخص مورد نظر دقیقا از نمای جلو بازتاب نوری قابل قبولی را داشته باشد. بهتر است در اینچنین مواقعی بهترین روش ممکن برای به دست اوردن کیفیت ، وضوح بالا و شرایط قابل قبول استفاده از رینگ لایت ها هستند که به راحتی در دسترس و مقرون به صرفه تر است را نام برد .

چرا نورهای رینگ لایت ها از لوازم مورد علاقه سالن های ارایشی و عکاس های ارایشی به حساب میرود ؟همان طور که بارها و بارها در پشت صحنه اتاق گریم دیده اید که برای گریم بازیگرها از اینه هایی استفاده میکنند که سرتاسر ان را لامپ پوشانده و فضای اتاق را تاریک نگه می دارنددلیل این کار این است که نور محیط نتواند تاثیری بر روی چهره هنرمند بگذارد و گریم کار بتواند صورت شخص  بازیگر را به صورت طبیعی ببیند و گریم صحیحی را روی صورت او پیاده کند .

و همان طور که گفته شد همان لامپ هایی که سراسر اینه را فرا میگیرند همان وظیفه رینگ لایت ها را انجام می دهند و باعث می شوند تا کمترین سایه و کدری روی چهره فرد باقی نگذارد به این شکل که فرد گریمور بتواند به خوبی تمام جزئیات را ببیند .

در همچین مواقعی فرد ارایشگر هم میخواهد که شخصی را که ارایش کرده را بدون هیچ گونه سایه و کدری در صورت او عکسبرداری کنند و همان طور که در مورد شکل حلقوی رینگ لایت ها گفته شد باعث تداعی شدن یه حلقه نور در چشمان شخص باقی بگذارد که جدا از استفاده از لنز های زیبایی باعث می شود که چشم فرد زیباتر و با قدرت بالای زیبایی دیده شود .

دلیل اینکه در سالن های اریشی عکاسی هایی که انجام می شود ترجیح می دهند که به جای منابع دیگر از رینگ لایت ها استفاده کنند چون این دایره نوری که در چشم فرد ساطع می شود جدا از لنزهای مصنوعی جلوه خارق العاده ای در نگاه فرد سوژه می گذارد . بنابراین نوری یکسان و بدور از هیچ کدری بر روی چهره و بدن فرد می گذارد که باعث می شود که تاثیر و جلوه خاص کارهای ان به خوبی دیده شود .

 

نوری که از رینگ لایت ها ساطع می شود عموما از LED های ریز و به شدت نوری بالا و با قدرت تابش زیاد این نورها از درجه کلوین برخوردار هستند که به نور خورشید شباهت دارند به این صورت که به هیچ عنوان با نورهای عادی LED که نور های سرد و خشکی دارند که نمی توان این دو را با هم مقایسه کرد بنابراین جدا از نورهای LEDهای معمولی پرش نور ندارند یعنی مشکلی در رابطه با پرش تصاویر بر روی اساس و اختلاف فرکانسی نور را ندارد .  

نور طبیعی رینگ لایت ها این قابلیت را به وجود اورده تا عکس های مربوط به پوست و بدن فرد را دقیقا و صد در صد طبیعی و بدون هیچ کم و کاستی جلوه دهد .

چنان چه می خواهید کلوین کار کنید به احتمال زیاد درجه کلوین 5000 تا 5500 برایتان کافی است و اگر می خواهید در روشنایی روز کار کنید این قابلیت را داراهستند که با نور طبیعی روز هم ترکیب شوند و زیبایی یکسان و فوق العاده ای را به وجود اورند و همان طور این اجازه را به شما می دهد که مانند فلاش های استودیویی بستگی به نیاز خودتان درجه و نور را بررسی و کنترل نمایید البته به این موضوع دقت داشته باشید که اگر بازتاب نور بیش از حد به جسم بتابد احتمال اینکه یک هاله نور در اطراف صورت فرد به جا بگذارد هست .

 

 

کارایی رینگ لایت در عکاسی ماکرو :

چنانچه که می دانیم برخی از جسم ها را نمی شود در میان خیمه نور جای داد مثال :(بخواهید از دهان یا چشمان یه فرد عکسبرداری کنید )بنابراین قرار دادن خود فرد در میان خیمه نور امکان ندارد و همان طور اگر بخواهید پرتو نوری یکسان و به دور از کدری برای عکاسی ماکرو داشته باشید باید از همه جهات متفاوت نور را پخش کنید و همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که سایه خود دوربین روی صورت فرد در عکس نیفتد .

و عکاسان با تجربه و با قدرت بالا از رینگ لایت های حلقوی که دوربین به راحتی در ان جای می گیرد را استفاده می کنند تا به سوژه و جسم مورد نظر بهتر و حرفه ای تر نزدیک شوند و عکس های خارق العاده و با کیفیت بالا تری را ارائه دهند.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید